banner57
19 Temmuz 2018 Perşembe

AK Parti Siirt Milletvekilliği Aday Adayı Sayısı 35'e Ulaştı

MİLLETVEKİLİMİZ OSMAN ÖREN MECLİS KONUŞMASINDA 3 DİLDE HAYIR DİLEDİ

.

10 Temmuz 2014 Perşembe 14:40
Bu haber 1237 kez okundu
MİLLETVEKİLİMİZ OSMAN ÖREN MECLİS KONUŞMASINDA 3 DİLDE HAYIR DİLEDİ
Barış Sürecini yasal teminat altına almayı amaçlayan; "Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı "üzerine konuşan Milletvekilimiz Osman ÖREN, tasarıyı 3 dille kutladı: "30 yıldır bu işin acısını çekmiş olan Memleketim Siirt’te Konuştuğumuz 3 dille; Hasret kalmış olduğumuz ve geç bulduğumuz huzur ve kardeşlik ortamını kutlamak istiyorum.
-Allah yic’ele ‘ele xeyr
-Ser xêrê be.
-Hayırlı olsun, daim olsun."

Milletvekilimiz Osman ÖREN'in 09.07.2014 Tarihli TBMM Genel Kurul Konuşmasının tam metni
Sayın Başkan, Değerli milletvekilleri,
629 Sıra Sayılı Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısının Maddesi üzerinde şahsım adına söz almışbulunuyorum. Bu vesile ile yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.
Değerli Arkadaşlar,

Bilindiği üzere Kürt sorunu açısından Türkiye tarihinin dönüm noktalarından birini yaşıyoruz.
Kamuoyunda Çözüm Süreci ya da Barış Süreci olarak bilinen, Yeni Türkiye'nin bu oldukça önemli sürecini daha sağlıklıbiçimde yürütebilmek, oluşabilecek komplikasyonlara anında müdahale edebilmek ve çözüm üretebilmek maksadıyla 6 Maddelik Çerçeve Yasa Tasarısı Meclis'e sunulmuştur.

Bu Çerçeve Yasa Tasarısı, Barış Sürecini yasal teminat altına almayı amaçlamaktadır.

Bu gelişme tarihi bir gelişmedir zira, Cumhuriyet tarihi boyunca hiçbir siyasal iktidar ülkenin böylesine ciddi, hayatî bir meselesine dair böylesine kararlı bir tutum gösterememiş, siyasal anlamda böylesine riskli bir konuda inisiyatif alamamıştır.

Bu adım Hükümetimizin tavrını barıştan, insan haklarından, adaletin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkese eşit biçimde uygulanmasından yana koyduğu ve bu yönde kararlı davranabildiği için önemlidir, tarihsel niteliktedir.

Ak Parti hükümetleri döneminde Türkiye'de sosyal ve siyasal birçok alanda demokratikleşme yönünde ciddi adımlar atıldı.

Hepsi hiç şüphesiz çok önemli adımlardı,Türkiye'nin önünü açan Türkiye'ye çağ atlatan değişimlerdi.

Ancak, Ak Parti hükümetlerinin Kürt sorununun çözümüne yönelik attığı kararlı adımlar; Türkiye'nin çehresinin değişmesinde, devlet bürokrasisine yerleşmiş katı tavrın kırılmasında oldukça önemli yere sahiptir.

Sayın Başkan, Değerli Milletvekilleri

Bugün Kürt sorunu konusunda çözüme yönelik kendine ait bir ajandası, programı,projesi olan ve bunu kararlılıkla uygulamaya çalışan, her türlü provakasyona, önlemeye rağmen uygulamaya çalışan bir iktidarın olması, Türkiye'nin geldiği seviyeyi göstermesi açısından dikkate değerdir.

Ak Parti hükümetinin Barış Sürecinde attığıadımlar Türkiye'nin bu en önemli, en hayati sorununun çözümüne yönelik kararlıbir tavır olmakla birlikte devletin vatandaşına yönelik yaklaşımının, bir başka deyişle paradigmasının değiştiğinin de en büyük ispatıdır.

Esasen bu paradigma değişikliğinden sonra Kürt meselesi özü itibariyle çözülmüş bulunuyor, geriye sadece teferruat kalmaktadır. Çünkü meselenin özü; inkar ve asimilasyondur ve bu inkar ve asimilasyon kesinlikle tarihe karışmıştır.

Bu arada hiç kimse yanlış bir zehaba kapılmasın. AK Parti İnkar ve asimilasyonu bitirdiyse, birilerinin zorlamasıyla değil, sadece kendi felsefesini, kendi parti programını takip ederek bitirmiştir.

Bizim parti programımızda, kurulduğumuz saatten itibaren bu soruna en insani bir yaklaşımla çözüm getireceğimiz, adını,hiç bir komplekse girmeden olduğu gibi koyacağımız ve sorunu çözeceğimiz yazılıdır. Sorun büyük ölçüde bir dil ve kimlik sorunu ise, Kürtçe’nin üzerindeki yasakların kaldırılmasına bugün değil, taa 13 yıl önce kurulduğumuzda karar vermiştik.

Dolayısıyla, şu hakikat teslim edilmelidir ki; Barış Süreci bu topraklarda son birkaç yüz yılda vuku bulan en hayırlı iştir.

Siyasal bütün riskleri üstüne alan iktidar bütün siyasal ikbal kaygılarını bir kenara bırakarak insanı yaşatma, insanı en yüce değer olarak ele alma kaygısını merkeze yerleştirmiştir.

Sürece ilişkin farklı görüşlerin, farklıönerilerin olması normaldir ancak 30 yıllık acı dolu bir savaşa verilen şansın barışa da verilmesi gerekmektedir. Toplumun çok farklı kesimlerinden büyük bir destek alan iktidarımız barıştan yana tavır almıştır.

Tüm siyasi geleceğini sürecin başarısızlıkla neticelenmesine bağlayan kesimler, sürecin taşıyıcı kolonu Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a ve Ak Parti'ye yönelik bağnaz bir muhalefet anlayışı içerisinde olup, Türkiye gerçeğini kendi kafalarındaki gerçek olarak dayatmak isteyenler var.

Barış uzun ve meşakkatli bir yolun ardından inşa edilecek. Sosyal ve siyasal gerçeklikler her ne kadar farklı olsa daİrlanda'da sadece IRA'nın silah bırakmaya ikna edilmesinin 7-8 yıl sürmüşolması bizlere bir kıyas imkanı sağlayabilir.

Biz inşallah bu kadar uzun sürdürmeyeceğiz ancak, yine de barış Sürecinin her daim bu kesimlerin provakasyonuna açık biçimde yürüyecek olduğunun bilincinde olmalıyız.

Burada bizlere düşen barıştan yana, kardeşlikten yana saf tutmak ve sürecin başarıyla tamamlanacağına dair inancımızı her daim canlı tutmaktır.

Unutmayalım, neredeyse 19 aydır bu güzel ülkemizde kan akmıyor. Analar ağlamıyor, babaların ciğeri dağlanmıyor. Bunun farkında olmamız ve bu güzelliğin bütün ülkede baki kalması, geliştirilmesi, sürdürülmesi için herkesin sorumluluğu vardır.

Ülkenin tamamında büyük bir hüsnü kabul görmüşolan çözüm sürecine, sırf iktidara muhalefet etmek adına karşı çıkanlar, emin olun bu milletin kendisine, umutlarına, istikbaline muhalefet etmişolmaktadırlar. Milletimiz ise her şeyi en iyi şekilde görüp takdir etmektedir.

30 yıldır bu işin acısını çekmiş olan Memleketim Siirt’te Konuştuğumuz 3 dille; Hasret kalmış olduğumuz ve geç bulduğumuz huzur ve kardeşlik ortamını kutlamak istiyorum.

-Allah yic’ele ‘ele xeyr

-Ser xêrê be.

-Hayırlıolsun, daim olsun.

Hepinizi yürekten saygılarımla selamlıyorum.

Haber Kaynağı: SİİRT MEYDAN/ Yunus MÜLAYİM

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • servet alkın.cezayır. 4 yıl önce yorumlandı

   tek kelimeylen harika bir konuşma.diline yüreğine sağlık

  GAZETE MANŞETLERİ
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  ARŞİV