banner57
20 Temmuz 2018 Cuma

AK Parti Siirt Milletvekilliği Aday Adayı Sayısı 35'e Ulaştı

İŞ ADAMI ŞİRİN YILDIZ İLE SÖYLEŞİ

.

17 Ocak 2015 Cumartesi 12:26
Bu haber 1800 kez okundu
İŞ ADAMI ŞİRİN YILDIZ İLE SÖYLEŞİ

Siirt Kentsel Dönüşüm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda başarılı iş adamı M.Şirin Yıldız ile Siirt’in inşaat sektörünü, ekonomik pazar ve kentsel dönüşüm ile çözüm sürecinin ekonomik yansımalarını konuştuk. Son dönemde ilimizde ekonomik anlamda çalışmalarla adından söz ettiren Yıldız, güncel siyasi ve ekonomik durumlarla alakalı şu değerlendirmelerde bulundu.

Yıldız ile yaptığımız söyleşi;

SİİRT’İN  EKONOMİK POTANSİYELİ HAKKINDA NELER DÜŞÜNÜYORSUNUZ?


Şehrimizin manevi kimliği hepimizin malumu bu şehrin manevi sahipleri şehrimize o kadar güzel bir kimlik kazandırmışlar ki bunu kelimelerle ifade etmeye benim ilmim yetmez, Rabbim onların yüzü suyu hürmetine beldemize ziyadesiyle cömert davranmış. Lakin önemli olan esas mesele bu kaynakları nasıl yönettiğinizdir, iyi bir ustanın elinde maden mücevhere dönüşür. Bakınız ben söylemiyorum size Kalkınma Bakanlığının Siirt için hazırlamış olduğu bazı verileri paylaşmak isterim


1.Türkiye’nin önemli sosyo-ekonomik gelişme alanlarından 
GAP Bölgesindeki 9 ilden biri,

2.2003-2012 yılları arasında yapılan kamu yatırımlarında en fazla artış gösteren 7. il (16 kat),

3.Fıstık fidanı üretiminde 1. il (2000 yılında 2,5 milyon fidandan 2012’de 16,5 milyon fidana),

4.Türkiye’nin en büyük 2. işlenebilir bakır rezervine sahip olan il,

5.Türkiye’de her gün uçak kalkan 32 ilden biri.

6.2012 ADNKS verilerine göre Türkiye’nin en genç 3. ili (0-24 yaş nüfus: % 62),

7.2012 yılında en çok fıstık üretilen 3. il (17.478 ton)

8.Güneş enerjisi potansiyeli en yüksek olan illerden biri,

9.Türkiye’de petrol çıkarılan 11 ilden biri,

Görüldüğü üzere şehrimizin önemli yeraltı ve yer üstü kaynaklarının yanında belki de bu verilerin içindeki en önemli nokta bizim en büyük şansımız olan büyük bir genç nüfusumuz var eğer kaynaklar ve bu kaynakları işleyecek iş gücü yani gençlerimiz doğru bir biçimde koordine edilirse hem şehrimizin kaynakları hem de işsizlik belasıyla boğuşan gençlerimiz  israf edilmemiş olur. Yıllarca şehrimizin yöneticileri bu işsizlik belasına deva olamamışlardır, oysa bu kadar kaynağı bir araya getirip bir sonuç alamamak akıl tutulmasıdır. İnanıyorum ki iyi bir planlamayla ve özverili bir çalışmayla kahvehaneleri dolduran gençlerimizi bacaları tüten fabrikalara, istihdam alanlarına yönlendirebiliriz.

ŞİRİN BEY SİZ UZUN YILLARDIR İNŞAAT SEKTÖRÜNDE FAALİYET GÖSTERİYORSUNUZ SEKTÖRÜN SİİRT EKONOMİSİNE KATKILARI NELERDİR?

İnşaat sektörü sadece Siirt özelinde değil, eğer ülkemizdeki sektörleri bir tren olarak düşünecek olursak kuşkusuz İnşaat sektörü geriye kalan diğer tüm sektörleri çeken bir lokomotif görevi görmektedir. Önemle belirtmek gerekir ki inşaat sektörü ülke ekonomisinin temel dinamiğidir, can damarıdır. Özellikle son üç yıllın büyüme rakamlarına bakıldığında inşaat sektörünün ciddi bir yükseliş ivmesi içerisinde olduğu görülecektir.  Barajlar, enerji üretim tesisler, yollar, havaalanları, kentsel mekanlar, fabrikalar, hastaneler… aklınıza gelebilecek bütün altyapı üstyapı tesislerinin ilk adımı inşaat sektörü tarafından atılmaktadır. İnşaat sektörü, kendisine bağlı 200 den fazla alt sektörün ürettiği mal ve hizmete talep yaratan bir konumda olduğundan GSMH’ nın neredeyse % 30 lık kısmını tek başına oluşturmaktadır. Vatandaş ve yatırımcı açısından düşünüldüğünde konut sektörü tarihin en başından beri güncelliğini yitirmemiş her zaman karlı bir yatırım aracı olmuştur zira barınma ihtiyacı insanoğlunun en temel ihtiyaçlarının başında gelmektedir. Ülke ekonomisinin istikrarı ve işsizlik seviyesini aşağıya çekmenin en önemli yolu inşaat sektörünün istikrarına bağlıdır.

ÇÖZÜM SÜRECİNİ NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ, BÖLGEMİZE VE ÜLKEMİZE NASIL ETKİLER YAPACAĞINI DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

şüphesiz en başından şunu ifade etmeliyiz ki, başta çözüm sürecinin mimarı sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan ve bu sürece en ufak katkıyı veren sürecin bütün aktörlerine saygılarımı ve şükranlarımı sunuyorum, anaların gözyaşını dindiren, ocaklara düşen ateşleri söndüren, kardeş kavgasına son veren değerli sayın Cumhurbaşkanımıza ne kadar dua etsek azdır çünkü  sayın Cumhurbaşkanımızın başbakanlığı dönemindeki ilk icraatı bölgemizin ağır yükü altında ezildiği olağanüstü hali kaldırmak olmuştur. Kanunun bizzat şahısların iradesi olduğu hukuksuz sokaklardan olağanüstü halin kaldırılması bölgemizin üzerindeki ağır yükü hafifletmişti akabinde gelen çözüm süreci bölgemizde adeta bir bahar havası estirmiştir. Umut ediyorum ki önümüzdeki bahar başlangıcında bu ateş tam anlamıyla sönecektir zira bunu gerçekleştirmek için sayın Cumhurbaşkanımız çok kararlı bir irade ortaya koymaktadırlar. Sürecin tüm aktörlerinden bu denli kararlı bir irade beklemek bölge halkı olarak en doğal hakkımızdır zira bölge huzura, sükunete ve barışa hasrettir ; kavgadan, kargaşadan, savaştan bitap düşen bölgenin yeniden dirilişinin anahtarı çözüm sürecenin başarıyla sonuçlanmasıdır. Bölgemiz büyük yerüstü ve yeraltı kaynaklarına sahip olmasına rağmen  yeterince yatırımcı çekememektedir hatta bölgede yatırım yapan  insanların pek çoğu da istikrarsızlıktan dolayı yatırımlarını batıya taşıma yoluna gitmektedirler. Gemiler ancak güvenli limanlara yanaşırlar hiç kimse fırtınalı bir denize yelken açmak istemez. İnanıyorum ki çözüm sürecinin başarıyla sonuçlanmasıyla bölgemize huzur ve güven ortamı hakim olacaktır buda yerli ve yabancı pek çok yatırımcıyı bölgemize ve Siirtimize çekecektir buna canı gönülden inanıyorum.


Haber Kaynağı: SİİRT MEYDAN/ Yunus MÜLAYİM
Anahtar Kelimeler: Şirin Yıldız,Siirt ,Iş Adamı

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 2 yorum mevcut

  • Seyfi 4 yıl önce yorumlandı

   siirttin sorunlarını özetlemişsiniz şirin bey keşke herkes böyle düşünebilse hatta kafalarının bir köşesinde dursa siirt sevdalısı seyfo

  • Mehmet Faik 4 yıl önce yorumlandı

   sayin editör elinize sağlık şirin abe gerçekten personeline sahip çıkan siirt icin çabalayanan bir insan ona iş ve sivil hayatında başarılar.

  GAZETE MANŞETLERİ
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  ARŞİV